Nh4 Ammonium Testisarja

Noin 50 testiä, makeaan ja meriveteen
Nh4 Ammonium Testisarja - Typen kierron testit - J24121 - 1
Nh4 Ammonium Testisarja - Typen kierron testit - J24121 - 2
Nh4 Ammonium Testisarja - Typen kierron testit - J24121 - 3
Nh4 Ammonium Testisarja - Typen kierron testit - J24121 - 4
Nh4 Ammonium Testisarja - Typen kierron testit - J24121 - 5
Nh4 Ammonium Testisarja - Typen kierron testit - J24121 - 1
Tippatesti ammoniumin ja ammoniakin seurantaan. Mittaa myös pH, jotta voit arvioida myrkyllisen ammoniakin osuuden käyttöohjeen taulukosta. Riittää noin 50 testiin.
24,90 €
  • Tuotekoodi: J24121
  • EAN: 4014162056931
kpl

JBL ProAquaTest NH4 on tippatesti ammoniumin ja ammoniakin seurantaan makeassa ja merivedessä sekä lammessa. Testin tulos kuvaa ammoniumin ja ammoniakin yhteismäärää NH4-asteikolla. Myrkyllisen ammoniakin eli NH3:n osuus arvioidaan tämän tuloksen ja erikseen mitatun pH-arvon avulla käyttöohjeen taulukosta.


Ammoniumia ja ammoniakkia syntyy kalojen aineenvaihdunnassa sekä ruoantähteiden ja muun orgaanisen aineksen hajotessa. Toimiva hajottajabakteerikanta muuttaa niitä nitriitiksi ja edelleen nitraatiksi. Kasvit käyttävät ammoniumia ravinteena.


Ammonium ja ammoniakki eivät ole yhtä myrkyllisiä. Ammonium on pieninä pitoisuuksina yleensä kaloille selvästi vähemmän haitallista. Myrkyllisen ammoniakin osuus kasvaa pH:n ja lämpötilan noustessa. Muutos tapahtuu vähitellen, joten pH 7 ei ole tarkka raja turvallisen ja vaarallisen veden välillä. Pelkkä testin NH4-lukema ei kerro suoraan vapaan ammoniakin määrää.


Ammoniakki voi vaurioittaa kalojen kiduksia ja muita kudoksia. Jos kalat roikkuvat pinnassa ja aukovat kiduksiaan tiuhaan, tarkista heti ammoniumin ja ammoniakin lisäksi nitriitti sekä veden hapetus. Oireet voivat muistuttaa happikatoa.


Jos vedessä on liikaa ammoniumia tai ammoniakkia, ensiapuna on vedenvaihto ja hapetuksen tehostaminen. Suodattimen ulostulon suuntaaminen vedenpintaan lisää pintaliikettä. Hapetusta voi tukea myös akvaariokäyttöön tarkoitetuilla happitableteilla niiden oman käyttöohjeen mukaan. Tarkista vaihtoveden laatu ja pH: ammoniakkiongelmassa pH:n nousu voi lisätä myrkyllisen ammoniakin osuutta. Selvitä samalla ongelman syy ja biologisen suodatuksen toiminta.


Reagenssit riittävät noin 50 testiin. Pakkauksessa tulee mukana kolme reagenssia, kaksi korkillista testilasia, ruisku veden mittaamiseen, värikartta, vertailuteline ja käyttöohjeen ammoniakkitaulukko. Toiseen lasiin jätettävä käsittelemätön vesinäyte auttaa ottamaan veden oman värin huomioon tulosta luettaessa. Reagensseja saa myös täyttöpakkauksena.


Testin tekeminen


  1. Huuhtele molemmat testilasit useita kertoja tutkittavalla vedellä. Mittaa kumpaankin ruiskulla tarkasti 5 ml vettä.
  2. Lisää toiseen lasiin 4 tippaa reagenssia 1 ja sekoita lasia pyörittämällä.
  3. Lisää samaan lasiin 4 tippaa reagenssia 2 ja sekoita uudelleen.
  4. Lisää samaan lasiin vielä 5 tippaa reagenssia 3 ja sekoita. Jätä toinen lasi ilman reagensseja.
  5. Odota 15 minuuttia.
  6. Aseta lasit vertailutelineeseen. Reagensseja sisältävä lasi tulee telineen tasaiseen päähän ja käsittelemätön vesinäyte lovettuun päähän.
  7. Aseta teline värikartalle lovi lukuarvoja kohti. Siirrä telinettä, kunnes testinäytteen väri vastaa mahdollisimman hyvin vertailunäytteen alla olevaa väriä. Lue NH4-arvo telineen loven kohdalta. Arvioi NH3-pitoisuus käyttöohjeen taulukosta mitatun pH-arvon avulla.
  8. Puhdista testilasit huolellisesti seuraavaa mittausta varten.

Kun annostelet tippoja, pidä pullo suoraan ylösalaisin, jotta tippojen koko pysyy tasaisena. Pullon kärjen tulee olla ulkopuolelta kuiva, eikä tippoihin saa jäädä ilmakuplia. Säilytä reagenssit kuivassa, huoneenlämmössä ja alkuperäispakkauksessa.


Värikartan arvot: alle 0,05; 0,1; 0,2; 0,4; 0,6; 1; 1,5; 3 ja 5 mg/l NH4.


Turvallisuus


Vaara. Reagenssi 2 sisältää natriumhydroksidia eli lipeää ja natriumhypokloriittia. Se on voimakkaasti ihoa syövyttävää ja silmiä vaurioittavaa, erittäin myrkyllistä vesieliöille ja myrkyllistä vesieliöille pitkäaikaisin haittavaikutuksin. Hapon kanssa kosketuksiin joutuessaan se kehittää myrkyllistä kaasua. Reagenssi 3 sisältää propan-2-olia. Se on helposti syttyvää nestettä, sen höyry on helposti syttyvää, se ärsyttää ihoa ja voimakkaasti silmiä sekä voi aiheuttaa uneliaisuutta tai huimausta.


Säilytä lasten ulottumattomissa ja erossa sytytyslähteistä. Käytä suojakäsineitä, suojavaatetusta sekä silmien- tai kasvojensuojainta. Jos ainetta joutuu iholle tai hiuksiin, riisu saastunut vaatetus heti ja huuhtele iho runsaalla vedellä. Jos ainetta joutuu silmiin, huuhtele varovasti vedellä useita minuutteja. Poista piilolinssit, jos se onnistuu helposti, ja jatka huuhtelua. Syövyttävälle reagenssille altistuttaessa hakeudu heti lääkärin hoitoon. Pidä pakkaus tai etiketti mukana hoitoon hakeutuessasi. Estä reagenssien pääsy ympäristöön ja hävitä sisältö sekä pakkaus paikallisten jäteohjeiden mukaan.

Yhteensopivat tuotteet

Myymälä
Saatavuus
Osoite
Yhteystiedot ja aukioloajat
Nouto valitsemastasi Postista tai postin automaatista
Nouto valitsemastasi Postista tai postin automaatista
5,90 €
Postin kotiinkuljetus
Postin kotiinkuljetus
16,90 €
Nouto myymälästä
Nouto myymälästä
0,00 €