Pieni ja tehokas suodatin suihkulähteellä ja UV-C sterilisaattorilla. Suodatin on kooltaan 31 x 23 x12 cm ja se soveltuu alle 4000 litran lampiin.
Suodattimesta löytyy sisäänrakennettu 7w uv-s sterilisaattori joka estää levien kasvua ja pitää lammen vettä kirkkaana.
Suodattimen ulostuloa pääset säätämään siten että osa vedestä tulee suihkulähteestä ja osa tulee ohivirtauksena suihkulähde osan alareunasta, luomaan virtausta lampeen. Ohivirtauksen voi myös ohjata esimerkiksi letkua pitkin vaikka puron lähtöön.
Suodattimen sisällä on valmiina mekaaninen suodatin patruuna keräämässä korkia, aktiivihiili suodatuspatruuna poistamassa värejä ja hajuja vedestä ja biologista suodatin materiaalia jossa on paljon tilaa hajottaja bakteereille.
Suodatin soveltuu alle 4000 litran lammen suodattimenksi. Suodattimen pumppu pyörittää vettä 1950 litraa tunnissa ja sen maksimin nosto korkeus on 1,9 metriä Suodatin vie 26 w sähköä ja UV-C vie 7 w sähköä. Laitteessä on 10 metriä pitkä sähköjohto.