










Nostopumpun ympärillä on suuri lehti ja roskasuojus joka estää suurempien roskien päätymisen pumppuun.
Pumppu voi olla joko vedenalla tai vastaavasti maanpäällä, kunhan veden syöttö pumpulle on varmistettu.
Pumpun kuoren pohjassa on vipu josta imua voidaan säätää siten että pumppu imee kaiken, osan tai ei lainkaan letkuliittimen kautta.
Tämän ansiosta voit pitää lammessa suurempaa pumppua kuin suodattimen suositeltu maksivi virtaus on jos vedenkiertoa tarvitaan enemmän kuin suodattimen läpi suositellaan ottamaa.
Nostopumpun roottori on pyörre roottori, joka päästää lävitseen aina 11mm roskia menemättä tukkoon.
Kuoren sisällä varsinaisessa pumpussa on on /off kytkin, jolla voidaan kytkeä halutessaan pumpun virransäästötilan päälle tai pois.
Virransäästötilassa pumppu säätelee itse virtauksen määrää lammen lämpötilan mukaan.
Kylmemmillä keleillä ja talvella virtausta ei välttämättä tarvita yhtäpaljoa kuin kesällä.
Laitteeseen on myös saatavilla erikseen ostettava säädin jolla voit säätää pumpun tehoa haluamaksesi.
Pumppua voidaan ohjata oasen smarcontrol järjestelmällä.
Pumpun letkuliittimeen sopii 25/32/38/50mm letkut
Tekniset tiedot
Sähköjohto 10m
Virtaus 13000 l/h
Nostokorkeus 5m
Virrankulutus 16 - 100w

