Pinguicula "Cherry Blossom"

Pinguicula cherry blossom
Pinguicula "Cherry Blossom" - Lihansyöjäkasvit terraarioon - X3500 - 1
Pinguicula "Cherry Blossom" - Lihansyöjäkasvit terraarioon - X3500 - 2
Pinguicula "Cherry Blossom" - Lihansyöjäkasvit terraarioon - X3500 - 3
Pinguicula "Cherry Blossom" - Lihansyöjäkasvit terraarioon - X3500 - 1
Pinguicula 'Cherry Blossom' eli Yökönlehti laji (kirsikan kukka).
15,10 €
  • Tuotekoodi: X3500
  • EAN: 5901785354102
kpl
Pinguicula 'Cherry Blossom' on kaunis kasvi, joka herättää huomion ainutlaatuisella ulkonäöllään. Se on samankaltainen kuin Pinguicula agnata, mutta erottuu violetista kukastaan.

Väri ja koko: Kypsä kasvi saavuttaa halkaisijan 5,5 cm. Lehtien väri voi vaihdella vaaleanvihreästä vaaleanpunaiseen riippuen valon voimakkuudesta.

Valo: Kasvi suosii osittaista tai täyttä auringonvaloa tai vastaavaa kasvavaa valoa, valaistus 16 tuntia vuorokaudessa

Alusta: Parhaat tulokset saavutetaan Aqua Artin suosittelemalla alustalla.

Ruokinta: Kasvi rakastaa luteita, kuivattuja lieroja, kalanruokaa

Kosteus: Ihanteellinen kosteus on 50–80 % riittävällä ilmanvaihdolla. Hyönteissyöjä vaiheen aikana kasville tulee antaa riittävästi tislattua vettä, jotta pohjamateriaali pysyy kosteana. Käytä kasteluun tislattua vettä tai käänteisosmoosi vettä

Lämpötila: Kasvin optimilämpötila on 22–29 °C.

Lepoaika: Teknisesti kasvi ei mene koskaan lepotilaan vaan kasvaa aina, mutta hyönteissyöjä lehdet kasvi vaihtaa välillä normaali lehdiksi osaksi vuotta.

Kasvi voi lopettaa kasvun, jos lämpötila tai kosteus on liian alhainen
Myymälä
Saatavuus
Osoite
Yhteystiedot ja aukioloajat
Nouto valitsemastasi Postista tai postin automaatista
Nouto valitsemastasi Postista tai postin automaatista
5,90 €
Postin kotiinkuljetus
Postin kotiinkuljetus
16,90 €
Nouto myymälästä
Nouto myymälästä
0,00 €